DUNOON OPEN TOURNAMENT HONOURS

INFORMATION REGARDING CURRENT AND PAST WINNERS OF ALL DUNOON OPEN COMPETITIONS

 

2014 CHAMPIONS


Gents Singles Winner - 2014

GENTS SINGLES CHAMPION

Stephen Scott – Upper Cowal

Ladies Singles Winner - 2014

LADIES SINGLES CHAMPION

Lawra Cox – Millport

 

Gents Pairs Winners - 2014

GENTS PAIRS

Edward Wallace & Stephen Scott
(Kirn & H.Q. & Upper Cowal)

Ladies Pairs Winners - 2014

LADIES PAIRS

Lawra Cox & Wendy Grant
(Millport & West Kilbride)

Juvenile Singles Winner - 2014

JUVENILE SINGLES

Michael Stevenson
(Gourock Park)

Mixed Pairs Winners - 2014

MIXED PAIRS

Jamie & Rebecca Houston
(Prestwick)

 


ROLL OF HONOUR


GENTS COMPETITIONS

GENTS SINGLES

2014 – S. Scott, Upper Cowal
2013 – A. Weir, Bogleha’
2012 – S. Scott, Upper Cowal
2011 – B. Davie Jnr, Bogleha’
2010 – A. Scott, Bogleha’
2009 – S. Scott, Upper Cowal
2008 – Finals rained off
2007 – A. Weir, Bogleha’
2006 – R. Fulton, Anchor
2005 – C. Cunningham, I.B.M.
2004 – Not played
2003 – A. Scott, Bogleha’
2002 – A. Scott, Bogleha’
2001 – S. Scott, Bogleha’
2000 – T. Godman, Stony Stratford
1999 – P. Pullen, Bellingham
1998 – J. Love, Kirn & H.Q.
1997 – A. Scott, Bogleha’
1996 – G. Walker, Low Waters
1995 – S. Scott, Bogleha’
1994 – D. Logue, Bogleha’
1993 – S. Scott, Bogleha’
1992 – W. Hay Jnr, Oban
1991 – W. Hay Jnr, Oban
1990 – W. Hay Jnr, Oban
1989 – J. Whiteside, Werribee, Australia
1988 – W. Hay Jnr, Oban
1987 – W. Hay Snr, Oban
1986 – W. Kelly Jnr, Dunoon Argyll
1985 – W. Hay, Jnr, Oban
1984 – J. MacGregor, Oban
1983 – W. Hay Jnr, Oban
1982 – J. McCarroll, Grosvenor
1981 – D. Peel, Bogleha’
1980 – A. Galloway, Bogleha’
1979 – R.H. Bovaird, Dunoon Argyll
1978 – J. Irving, Maxwelltown
1977 – P. Clark, Wellington Park
1976 – J. Lamont, Kirn & H.Q.
1975 – J. Lamont, Kirn & H.Q.
1974 – H. McIntyre, Kirn & H.Q.
1973 – H. Steven, Whitevale
1972 – W. Adrain, Irvine Winton
1971 – H. Steven, Whitevale
1970 – H. Smith, Bogleha’
1969 – J. M. Bone, Whitevale
1968 – H. Steven, Whitevale
1967 – W. Jardine, Kirn & H.Q.
1966 – J. Brown, Carluke
1965 – C. Higgins, Bogleha’
1964 – J. Lamont Snr, Kirn & H.Q.
1963 – J. Lamont Snr Kirn & H.Q.
1962 – A. MacDonald, Bogleha’
1961 – W. McKinnon, Upper Cowal
1960 – A. McArdle, Dalmellington
1959 – H Steven, Whitevale
1958 – J. Wilson, Sanquhar
1957 – W. McGregor, Houston
1956 – H. Steven, Whitevale
1955 – T. McNey, Victoria Park
1954 – H. Hunter, Upper Cowal
1953 – J. Lamont, Upper Cowal
1952 – J. Arrol, Garelochhead
1951 – W Johnstone, Jnr, Bogleha’
1950 – W. Johnstone, Jnr, Bogleha’
1949 – A. Macintyre, Barreman
1948 – A. McEwen Jnr, Innellan


GENTS PAIRS

2014 – E. Wallace & S. Scott, Kirn & H.Q. & Upper Cowal
2013 – E. Wallace & S. Scott, Kirn & H.Q. & Upper Cowal
2012 – H. Smith & A. Weir, Upper Cowal & Bogleha’
2011 – A. Mallaney & I. Goffin, Kirn & H.Q.
2010 – F. Lauffer & J. Elsby, Innellan
2009 – A. Kennedy & J. McAlpine, Upper Cowal & Tarbert
2008 – Finals rained off
2007 – P. Pullen & R. Cumming, Upper Cowal & Bellingham
2006 – D. McClure & S. Scott, Upper Cowal & Bogleha’
2005 – J. Faulds & I. McIntyre, Caledonia & Bogleha’
2004 – Not played
2003 – P. Pullen & R. Cumming, Upper Cowal & Bellingham
2002 – D. McClure & S. Scott, Upper Cowal & Bogleha’
2001 – S. McNab & S. Leckie, Upper Cowal
2000 – D. McClure & S. Scott, Upper Cowal & Bogleha’
1999 – J. Clark & D. McLennan, Bogleha’
1998 – S. McNab & S. Leckie, Upper Cowal
1997 – Not played
1996 – C. Bence & G. Walker, Low Waters & Colville Park
1995 – A. Collings & S. Scott, Bogleha’
1994 – A. Collings & S. Scott, Bogleha’
1993 – J. Campbell & W. Ferguson, Bainfield & Kirn & H.Q.
1992 – S. McNab & S. Leckie, Upper Cowal
1991 – R. Dairon & W. Hay Jnr, Oban
1990 – D. McArdle & R. Fletcher, Paisley Victoria
1989 – D. McArdle & R. Fletcher, Paisley Victoria
1988 – R. Dairon & W. Hay Jnr, Oban
1987 – R. Dairon & W. Hay Jnr, Oban
1986 – A. Middleton & W. Whiteford, Rothesay
1985 – R. Dairon & W. Hay Jnr, Oban
1984 – W. Hay Jnr & R. Dairon, Oban
1983 – A. Middleton & W. Whiteford, Rothesay
1982 – G. Donkersley & C. Gemmell, Maxwelltown & Elderslie
1981 – S. Neal & A. Campbell, Cove & Kilcreggan
1980 – J. Rodger & G. Malcolm, Hawkhead & Linwood
1979 – J. Riddell & P. Clark, Priorscroft & Wellington Park
1978 – J. Riddell & P. Clark, Priorscroft & Wellington Park
1977 – R. Lamont & H. McIntyre, Kirn & H.Q.
1976 – H. Steven & J. Cunningham, Whitevale & Lenzie
1975 – T. Hamill & W. Hamill Grosvenor & Camelon
1974 – G. Duncan & W. Drewette, Hawkhead &Ralston
1973 – A. Hardle & D. McKellar, Rothesay
1972 – J. Riddell & J. McGowan, Paisley Victoria
1971 – W. Adrain & A.F. Whyte, Irvine Winton & Bogleha’
1970 – W. Kelly & J. Chalmers, Dunoon Argyll
1969 – H. Smith & T. King, Bogleha’
1968 – T. Grey & T. McNey, Victoria Park
1967 – J. Lamont & D. Hogg, Kirn & H.Q.
1966 – W. Hamill & J. McCarroll, Grosvenor
1965 – Not played
1964 – A. Meiklejohn & N. Lyon, Innellan
1963 – E. Kyle & J Riddell, Paisley Victoria
1962 – H. Steven & J. Bone Whitevale
1961 – J. Whyte & W. McKinnon, Upper Cowal
1960 – T. Hamill & W. Hamill, Rankin Park
1959 – J. Whyte & W. McKinnon, Upper Cowal
1958 – G. McMillan & J. McMillan, Cumnock & St Vincent
1957 – R. Dickie & D. Johnstone, Hermitage
1956 – A. Gilmour & A. Whyte, Upper Cowal
1955 – D. Donaldson & J. Crabbe, Queens Park
1954 – E. Campbell & J. Brown, Rhu
1953 – D. Donaldson & J. Crabbe, Queens Park
1952 – D. Donaldson & W. Baird, Queens Park & Wellcroft
1951 – J. Haddow & J. Haddow, Sanquhar
1950 – J. Miller & D. Thomson, Elderslie
1949 – Not played
1948 – Not played